W wielu domach kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń. Zazwyczaj to właśnie tam w ciągu dnia spotyka się cała rodzina, aby usiąść wspólnie przy stole, spożyć posiłek czy porozmawiać. W dodatku według najróżniejszych badań jest to drugie miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia (pierwszym jest salon). Warto zatem zadbać nie tylko o odpowiedni wystrój, ale także o właściwe oświetlenie, które będzie zarówno ładne, jak i praktyczne. Jak oświetlić kuchnię tak, aby spełniała te dwa warunki? Idealnym rozwiązaniem jest dobrze dopasowane oświetlenie LED do mebli.

Pomimo pełnienia różnych funkcji społeczno – rodzinnych, to głównym przeznaczeniem kuchni wciąż pozostaje przygotowywanie jedzenia. Niestety, coraz częściej okazuje się, że zamontowany pod sufitem żyrandol czy plafon nie dostarcza wystarczającej ilości światła do komfortowej pracy z żywnością. W dobie modernistycznych smart rozwiązań dla całego domu dobrze jest rozważyć wdrożenie ich także do przestrzeni kuchennej. Tym bardziej, że od kilku lat na popularności zyskują listwy ledowe do kuchni, które zostały zaprojektowane tak, aby bez trudu znosić ciężkie warunki panujące podczas gotowania. Mnogość produktów o takim przeznaczeniu dostępnych może przysporzyć zawrotów głowy, a niejedna osoba zada sobie z pewnością pytanie: jaką taśmę LED wybrać?

Aby uniknąć kłopotów zarówno przed, jak i po montażu taśm ledowych, to w pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z ich specyfiką. Podstawowym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas projektowania tego typu oświetlenia, jest moc dostarczanego przez LEDy światła. Jest ona określona specjalnym identyfikatorem numerycznym lub alfanumerycznym jak np. 3528 (światło mniej intensywne) czy 5050 (światło bardziej intensywne). Kolejnym czynnikiem, który należy brać pod uwagę, jest wytrzymałość i odporność na różne warunki. Do kuchni doskonale sprawdzą się taśmy LED w gumowym oplocie z certyfikatem IP67, czyli odporne na pyłki oraz wodę i zachlapania. Ważny będzie także wybór barwy i temperatury świecenia. Należy dobrać te właściwości tak, aby pasowały do ogólnego wystroju pomieszczenia i wykorzystywanych w nim mebli. Oczywiście nie musi być to jeden kolor, gdyż od dawna dostępne są także taśmy wielokolorowe RGB oraz RGBW. Warto także przyjrzeć się pozostałym cechom łańcucha świetlnego, czyli poborowi mocy, rodzajowi zasilania czy ilości ledów na metr.

Kiedy zapoznamy się już z dostępnymi konfiguracjami i dokonamy wyboru, możemy przystąpić do montażu, który jest niebywale łatwy. Taśmy są zazwyczaj wyposażone w taśmę dwustronną, która pozwala na przytwierdzenie ich do dowolnie wybranej przez nas powierzchni. Jeśli decydujemy się na doświetlenie blatu, wystarczy że przykleimy oświetlenie LED pod szafki kuchenne, podłączymy zasilanie i nasze nowe źródło światła jest gotowe do działania. W przypadku taśm montowanych w tym miejscu dobrze jest wyposażyć je w specjalną listwę, która zapewni dodatkową ochronę.

Poza obszarem roboczym, taśmy LED znakomicie nadają się jako oświetlenie szafek kuchennych. Montowane w środku, z możliwością podłączenia do czujnika otwarcia drzwiczek, mogą okazać się niebywałą pomocą podczas pracy w kuchni, jednocześnie będąc ciekawym dodatkiem do wystroju. Do takiego rozwiązania nadadzą się zarówno taśmy w oplocie, jak i bez niego. Można także dobrać kontroler sterowany pilotem zamiast standardowego przełącznika lub specjalny sterownik, który pozwala na zarządzanie oświetleniem z poziomu smartfona.

Czy dobór i montaż odpowiedniego oświetlenia ledowego do kuchni jest dużym wyzwaniem? Niekoniecznie. Na rynku dostępne są nie tylko oddzielne elementy, ale także gotowe zestawy z instrukcjami, które zdecydowanie ułatwią cały proces. Jeśli jednak wciąż nie jesteś przekonany, jaka taśma led będzie najlepsza do Twojej kuchni lub obawiasz się, że nie poradzisz sobie z instalacją swojego nowego oświetlenia, to specjaliści ze strony illuminations.pl z pewnością posłużą pomocą, radą i odpowiedzą na każde pytanie. Odwiedź stronę już dziś i zapoznaj się z szeroką ofertą, w której na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *